Právě skončeným týdnem se ke svému mandátu opět přiblízila nová vláda. Vyjednávači Koalice a sociálních demokratů sedí každý den nad lejstry a sepisují program vládní koalice. V sobtu jednali dokonce přes půlnoc, až do půl jedné. Program je vzásadě hotov, přesto zbývá ještě jedenáct sporných bodů. Poprvé od vzniku ODS se zdá, že tato strana nebude spojena s výkonnou mocí - proto se šíří obavy, že bez ní to nepůjde a že se kabinet rozpadne ještě dříve, než vznikne. Zatím vše nasvědčuje opaku. Zástupci Koalice a sociálních demokratů se ukazují jako odpovědní politici.

Klid, trpělivost, sebedůvěra

Politika prochází proměnou. Vládu sestavují tři naprosto odlišné politické strany, snaží se ale dohodnout. Pokud se to podaří, neúčast ODS na vládě automaticky odetne chapadla známostí a protekcí, která se po tak dlouhé kontrole exekutivy nutně vytvoří. Když už nic jiného, toto je velký přínos. Těsná většina, kterou ČSSD s Koalicí disponují, nutí obě uskupení k rozvážnosti. Nikdo si nemůže vyskakovat, a tak se pomalu vytrácí i urážky a ponižování politiků z jiných partají. Ani Ivan Pilip, kterému je v posledních dnech nasazována psí hlava, z této praxe nevybočuje. Intriky mizí i z kuloárů, tvrdost a dohady se nechávají na jednání, kam ostatně patří. Zdá se, že v těchto dnech odchází skutečná nepolitická politika, která byla založena na osobním prospěchu a známostech. I to je úkol příští vlády. Vytvořit politiku, kde budou veřejně a průhledně zadávány…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2176

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte