Praha ví po Seville to, co věděla před ní - má reálnou šanci dokončit vstupní rozhovory do poloviny prosince a podepsat smlouvu o přistoupení na jaře 2003. Evropský summit nepřinesl pro kandidáty žádná překvapení, potvrdil však některé domněnky a zejména uložil samotným členům EU úkoly, jejichž splnění je nezbytné pro dokončení díla.

Do začátku listopadu

Španělsko jako předseda Rady EU před summitem vydřelo mnohosmyslnou „dohodu o nedohodě“, která formalizovala odklad diskuse o přímých zemědělských podporách pro nové členy na období po německých volbách. V Seville byl stanoven termín do začátku listopadu. Je to důležité - jakmile EU zaujme pozici k finančním aspektům rozšíření, může začít jednání o definitivních podmínkách členství. Čím dříve to bude, tím více na ně bude času. Sevillské usnesení vytváří prostor zhruba čtyř pěti týdnů. Je to méně, než kolik prosazovali Španělé i Dánové (do bruselské schůzky 24.-25. října), ale více, než chtěli třeba Němci (až do summitu EU v půli prosince v Kodani). Východní rozšíření EU se tak po dekádě řečí o historickém smíru kontinentu stalo rukojmím německých citlivostí, které se týkají zlomku z 1,08 % HDP, jímž členské země přispívají do společného rozpočtu. Ještě více však závisí na různém vidění společné zemědělské politiky - Francie či Španělsko přejí nováčkům přímé podpory nikoli proto, že by milovaly Čechy nebo Poláky, ale proto, že bojují o zachování subvencí pro sebe. Němci, Britové, Nizozemci nebo…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte