Po přečtení článku Viktora Šlajchrta Samizdat ve svatostánku (Respekt č. 25/2002) jsem chvíli měla pocit, že jsem snad v Národním muzeu navštívila jinou výstavu než on. Možná se prostě jinak dívám na samizdat, protože jsem se jeho výroby a rozšiřování účastnila a neumím se na něj tedy podívat „zvenčí“, ale hodnocení samizdatu jako jevu mohu protentokrát ponechat stranou.

Ukázat to podstatné

Především výstava nezaujímá jeden sál, jak by čtenář mohl ze Šlajchrtova článku usoudit, nýbrž sálů několik. Podstatnější ovšem je, že výstava nemá žádnou „českou část“ - není členěna podle jazyka, ale tematicky, a české exponáty jsou zařazeny vždy ve stejných vitrínách se samizdatovými díly z jiných východoevropských států. Šlajchrtovo konstatování, že „české zastoupení působí dosti ploše“ je odůvodněno tak nesmyslně, že nemůže obstát. „Vedle výjimek, k jakým patří Jan Zahradníček nebo Egon Bondy, jsou zde představeni hlavně ostřílení autoři z řad osmašedesátníků,“ píše Šlajchrt. To ale není pravda a takoví autoři jako Václav Černý, Václav Havel, Bohumil Hrabal, Milan Knížák, Jiří Kuběna, Jáchym Topol nebo mnozí další by jistě proti označení za „osmašedesátníky“ protestovali. Díla „ne-osmašedesátníků“ ve skutečnosti nepředstavují výjimky, nýbrž většinu českých a slovenských výstavních exponátů. Pořadatelé výstavy se však podobnými hledisky neřídili: hledali, co bylo pro samizdat sedmdesátých…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte