Klíč k chápání tanečního představení Moon Water, kterým tchajwanské divadlo Cloud Gate Dance Theatre před dvěma týdny uzavíralo Pražské jaro a zároveň zahajovalo čtrnáctý ročník festivalu Tanec Praha, můžeme hledat už v samotném názvu. Moon Water, což lze přeložit jako Měsíční voda i Měsíc ve vodě, totiž v čínštině odkazuje hned ke dvěma příslovím. Buddhistické rčení říká, že „květiny v zrcadle i měsíc na hladině jsou iluzí“, a lidé praktikující tai-či zase popisují ideální stav mysli takto: „Energie plyne jako voda, zatímco duch září jako měsíc.“ Kromě silných východních kořenů ale tchajwanský taneční soubor prokazoval také inspiraci západní kulturou: zněla hudba Johanna Sebastiana Bacha, tančil se klasický evropský balet. Cloud Gate Dance Theatre zkrátka postavili zajímavý můstek mezi západním a východním umění.

Tancem proti násilí

Podle mýtu je Cloud Gate (Oblačná brána - Jün-men) název nejstaršího čínského rituálního tance, který vznikl asi před pěti tisíci lety. Legenda vypráví, že Číňané jej tančili ještě dříve, než vynalezli písmo. V roce 1973 pak podle něj choreograf Lin Hwai-min pojmenoval vůbec první soubor současného tance v čínsky mluvících zemích. „Jako spisovatel jsem v sedmdesátých letech navštěvoval hodiny tance. Věděl jsem, že Tchajwan taneční soubor potřebuje, ale tehdy jsem ještě ani skutečně profesionálně netančil,“ vzpomíná dnes na dobu před třiceti lety hlavní choreograf a umělecký šéf souboru Lin Hwai-min. Nově vzniklý…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte