Ještě na začátku roku se o Jacquesi Chirakovi psalo především v souvislosti s jeho korupčními aférami a spekulovalo se, zda ho v nadcházejících prezidentských volbách přeci jen neporazí socialista Lionel Jospin. O vítězství levice v parlamentním klání pochyboval málokdo. Šokující úspěch Jeana-Marie Le Pena a následná rezignace Jospina na post lídra levice ale převrátily rozložení politických sil ve Francii vzhůru nohama. Chirac stanul na dalších pět let v čele státu - s podporou 80 % voličů - a pravicový tábor vedený koalicí Svaz pro prezidentskou většinu se ziskem 44 % hlasů vyhrál před týdnem první kolo parlamentních voleb.

Komunisté mají na mále

Už výsledek prvního kola by měl pravicovým stranám zajistit 380 až 420 míst v 577členném Národním shromáždění, což znamená absolutní většinu. Druhé kolo voleb na konečném vítězství pravice mnoho nezmění. Naproti tomu Socialistické straně, která dosud společně s komunisty a Zelenými kontrolovala dolní komoru parlamentu, se připisuje zisk pouze 120 až 170 křesel. Socialisté tak mohou přijít až o polovinu poslanců - dosud jich měli 248. O senzaci se postarali komunisté. Kdysi nejsilnější straně ve státě se zřejmě nepodaří založit parlamentní klub, pro nějž je potřeba minimálně 20 poslanců. Komunisté budou moci mluvit o štěstí, pokud získají 10 až 17 křesel. Dosud jich měli 33. „Je to nejhorší výsledek v historii páté republiky. Bude zázrak, když se nám podaří sestavit poslanecký klub,“ přiznal bez okolků…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte