Bezmála čtyři roky nás už dělí od chvíle, kdy v minulých volbách sice vyhrály programově si blízké strany pravice, ale moci se nakonec ujala menšinová vláda sociálních demokratů. Stalo se tak díky zcela unikátní dohodě známé pod jménem opoziční smlouva. V ní se dvě nejsilnější strany dohodly na rozdělení moci a vlivu a z politického života České republiky vymazaly jednu z fundamentálních institucí demokracie: funkční, upřímnou opozici. V čase blížících se voleb je dobré si všechny tyto věci znovu projít a porovnat je se stávajícími nadějemi či danostmi.

Nechte je dozrát

Ještě než se dostaneme k povolebním vyjednáváním, připomeňme si dvě okolnosti. Tou první, jak v časovém, tak i významovém smyslu, byl bezesporu pád druhé pravicové vlády Václava Klause. Nejsilnější strana tehdejší koalice – ODS – totiž nepřežila skandál kolem svého neprůhledného financování zakonspirovanými sponzory a počátkem roku 1998 se rozlomila na dvě znepřátelené části. Členové tábora vedeného Janem Rumlem požadovali radikální stranickou očistu a rezignaci Václava Klause na post předsedy. V táboře číslo dvě tvořeném samotným předsedou Klausem a jeho věrnými se naopak mluvilo o zradě, ráně dýkou do zad a „sarajevském atentátu“. (Ruml totiž výzvu ke Klausově rezignaci zveřejnil až v okamžiku, kdy šéf odjel na služební cestu do Sarajeva.) Na kongresu ODS v Poděbradech získal Klaus drtivou podporu a rumlovci byli ze strany vyštípáni. Vznikla Unie svobody. A…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte