Poprvé od konce studené války se svět začíná bát jaderného konfliktu. Tentokrát proti sobě stojí Indie a Pákistán. Dvě země, které na sebe nemíří přes oceán, ale z bezprostřední blízkosti a jejichž hlavní města jsou od sebe vzdálena sotva tisíc kilometrů. Země, které jsou vzájemně provázané miliony rodin, společnou historií, podobnými jazyky, kulturou i životním stylem. Také z těchto důvodů se člověk zdráhá uvěřit, že by jaderný střet opravdu hrozil. Přesto ale bývalý americký prezident Bill Clinton označil indicko-pákistánské pomezí za nejnebezpečnější místo na světě. Proč se tedy právě Indie a Pákistán dostaly do této pozice?

Třikrát a dost

Vzdělaní Indové či Pákistánci se netají tím, že vzhledem ke své geografické, sociální či kulturní blízkosti jsou obě země vlastně odsouzené k přátelským vztahům. Zvláště když vznik Pákistánu domnělý problém muslimů uprostřed hinduistické většiny nikdy nevyřešil. V muslimském státě totiž žije jen polovina indických vyznavačů proroka Mohameda, druhá zůstala (a bez větších problémů žije) uvnitř Indie. Před rozdělením Indie v roce 1947 žili zdejší hinduisté a muslimové bez vážnějších konfliktů. I nápad na vznik Pákistánu pochází z akademických diskusí indických muslimů žijících v Londýně, a ne z přirozené potřeby běžných lidí. Tehdejší vůdci Muslimské ligy v koloniální Indii rozdělení země dlouho nepožadovali a vůbec nevěřili, že je reálné. Důvodem byla především obava z chaosu, který by umělé rozdělení státu…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2202

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte