Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Garance klidného stáří

Téměř půl miliardy korun zmizelo nenávratně v uplynulých letech ze zkrachovalých penzijních fondů. Z původních 44 těchto fondů většina ukončila svou činnost sloučením se silnějším konkurentem. Nemalá část však dopadla stejně jako malé banky, investiční fondy či kampeličky - jejich prázdné slupky skončily v konkurzu. Zkrachovalým finančním společnostem se podobají ještě v jedné věci: v řadě z nich figurují stále stejní lidé, kteří dosud unikají potrestání. Dobrá zpráva pro střadatele zní, že dnes už by podobné vykradení hrozit nemělo. Za čtrnáct penzijních fondů, které zbyly na trhu a spravují vklady za 55 miliard korun, v drtivé většině ručí renomované zahraniční fondy a banky.

Záloha, nikoli tunel

Je pondělí 29. dubna, před jednací síní pražského městského soudu přechází vysoký prošedivělý muž. Je to Luděk Hůla (61), šéf zkrachovalého penzijního fondu Garance, kterému svěřily své úspory - přes 40 milionů korun - necelé 4 tisíce klientů. Fond skončil bez koruny a Hůlovi za porušování povinností při správě cizího majetku hrozí osmileté vězení. „Ty peníze se vrátí, nebojte se. Ale když o tom budete moc psát, můžete to zmařit,“ varuje Hůla. Většinu vkladů v Garanci převedl v únoru 1997 na svou firmu Medapa (mezitím také zkrachovala) a ta je vzápětí odeslala na účet do Švýcarska. Už tím podle obžaloby porušil zákon, který přesně určuje, kolik peněz smí fond do určitých finančních operací investovat. „Byla to jen záloha, to zákon umožňuje,“ hájí se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.