Jako by se historie opakovala. Pavel Tykač, někdejší hlava nechvalně proslulé finanční skupiny Motoinvest, bojuje za práva akcionářů. Opět zahnal do úzkých bohorovné bankovní domy - nyní už nikoli české, ale samotnou Deutsche Bank. A jako obvykle řídí celou operaci z bezpečného pozadí.

Oč jde? Minulé pondělí záhadná kyperská firma Netla Management přimáčkla ke zdi německo-dánské vlastníky Českých radiokomunikací. Na mimořádné valné hromadě, která trvala až do půl třetí do rána, museli po měsících mlčení poprvé promluvit o svých záměrech. Dobrá zpráva? Ano, ale… Podle burziánů za firmou Netla stojí Tykač. A ještě je v dobré paměti, jak Motoinvest začínal coby zastánce drobných akcionářů a jaká spoušť pak zbyla po jeho tažení pražským kapitálovým trhem v letech 1995–96.

Bavte se s námi

Pro pochopení poslední tykačovské akce je třeba se vrátit do loňského roku, kdy stát prodal České radiokomunikace konsorciu Bivideon, jež tvořil německý finanční obr Deutsche Bank a dánský operátor Tele Danmark (dnes TDC). Analytici svorně označovali obchod za mimořádně nevýhodný. Důvod? České radiokomunikace, jeden ze sedmi hlavních podniků burzy, vlastní všechny rozhlasové a televizní vysílače v zemi, drží lukrativní podíl 40 % v Radiomobilu (provozovatel mobilní sítě Paegas) a z jeho dceřiných firem stojí za zmínku i Contactel, jeden z alternativních konkurentů Telecomu. Bivideon za to vše zaplatil poměrně nízkou sumu 6,7 miliard korun. Kabinet totiž…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte