Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Rudá pěst připravena

Už je zvykem, že všechny strany se perou a komunisté jen v klidu sbírají body a čekají na svou chvíli. Kdy přijde? Zdálo by se, že jsou a zůstanou nepřijatelní, ale jejich šance při jednáních o vládě může nastat už letos a s velkou pravděpodobností za čtyři roky. Jsou to přehnané obavy? Tak se na to podívejme.

Zakroutit krky

Spolupráce demokratických stran s komunisty velice úspěšně funguje už dnes. Poslanecké kluby navzájem vyjednávají o hlasování a dokonce společně předkládají zákony. Stalo se tak při novele o myslivosti či obchvatu Plzně, kde se spojily všechny strany. Komunisté posloužili stranám opoziční smlouvy, když prosazovaly fond bydlení, při prosazování zákona o rozhlasovém a televizním vysílání či při odmítání odvolání mediální rady. Byla to rudá síla, která společně s lidovci a sociálními demokraty zabránila smetení zákona o úvěrech na nákup gripenů. Stejné to bylo u sociálních zákonů a u dluhopisů pro zemědělce. Demokratičtí poslanci spolu s komunisty popíjejí v kuloárech sněmovny a vesele se baví. V hlasovacím sále pak se stále větší samozřejmostí posilují centrální moc národního státu. Že by se tedy opakovala naivita zákonodárců z první republiky? Tehdy poslanci buráceli smíchem, když jim Klement Gottwald v zimě roku 1929 říkal: „My se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!“ Od té doby máme vlastní zkušenost s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.