První dějství maďarských parlamentních voleb skončilo 7. dubna překvapivým výsledkem. Proti všem předpovědím na čelné pozici skončila opoziční Maďarská socialistická strana (MSZP), která získala 42 % hlasů. Teprve na druhé příčce přistál Svaz mladých demokratů (FIDESZ) premiéra Viktora Orbána - získal však jen o chlup méně: 41 %. Orbánova strana proto v krátkém mezidobí před druhým kolem 21. dubna nasadila vše, co může, aby dosáhla převahy.

Hrozba kapitálu

Tón kampaně určil Orbánův první povolební mítink minulé úterý. Premiér před davem stoupenců vyhlásil „mobilizaci“ na obranu rodin a vlasti. Znělo velmi paradoxně, když coby oficiální představitel pravicového světonázoru varoval účastníky srazu, že by se pod socialistickou vládou dostali opět do područí mezinárodního kapitálu. Jiný politik FIDESZ, předseda parlamentu János Áder, prohlásil, že v jedné věznici hlasovalo 95 % zadržených ve vyšetřovací vazbě pro socialisty a jenom 5 % pro FIDESZ. Prý proto, že jim socialisté slíbili všeobecnou amnestii. MSZP to rázně popřela. Konfrontační duch poznamenal celou dosavadní politiku Orbánovy vlády. Z hlediska FIDESZ nešlo pouze o politický styl, ale o vědomou strategii, která měla kromě upevnění voličského zázemí za úkol posílit vedoucí roli strany v táboře národněkřesťanských stran, do nějž patří i dosud koaliční Maďarské demokratické fórum, ale také krajně pravicová Maďarská strana spravedlnosti a života (MIÉP) Istvána Csurky. FIDESZ má potíže se…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte