Ve středu 28. února má v USA padnout poslední ze tří soudních verdiktů, který by uvolnil cestu definitivnímu stažení hromadných žalob obětí nacismu vůči německým firmám. Je to důležitý krok: umožní vyplatit peněžní satisfakci dosud neodškodněným obětem otrocké (vězni koncentračních táborů) a nucené (totální nasazení) práce i jiné nacistické zvůle. Pokud verdikt vyzní ve prospěch stažení žalob, Německo získá jistotu, že už nebude čelit dalším podobným procesům, a odstartuje vyplácení náhrad z fondu, který dotyčné firmy spolu s německou vládou loni zřídily. V mnoha zemích Evropy a světa se ihned rozjedou tisíce správních řízení, v jejichž důsledku postižení lidé na stará kolena obdrží sumy ve výši až patnácti tisíc marek. Bude to významný okamžik ve více než půlstoletých dějinách vyrovnávání se s nacismem - pokud ovšem, jak řečeno, verdikt toto stažení žalob schválí. Pokud ne, Německo dohodnutých deset miliard marek nyní neuvolní. Soudcem odpovědným za tento třetí verdikt je Shirley Kramová, která konkrétně rozhoduje o jednom dílčím aspektu celého balíku odškodnění - o žalobách v otázce nacisty ukořistěného majetku. Nehodlá to brát jako formalitu. Už koncem ledna si vyžádala odklad, neboť se jí nezdálo několik věcí v příslušné kapitole dohody s německými firmami. Čelí přitom silnému tlaku, aby se nerozmýšlela a neotálela. Adresátů odškodnění je čím dál méně. Jen v Česku obdrží kancelář České rady pro oběti nacismu až patnáct úmrtních oznámení denně.

IBM jako…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte