Po letech, kdy anglickou románovou produkci nejlépe zastupovali spisovatelé, kteří pocházeli z někdejších britských kolonií, zazářil počátkem devadesátých let opět rodilý Brit, byť s francouzsky znějícím jménem Louis de Berni‚res (nar. 1954). Jeho vstup do literatury byl razantní a nesmlouvavý: v podstatě co román, to prestižní ocenění (Cena spisovatelů Britského společenství), přičemž ze čtvrtého románového díla, Mandolíny kapitána Corelliho, se stal bestseller, který se záhy dočkal i filmové podoby v režii Johna Maddena. Naposledy snad něčeho podobného dosáhl v šedesátých letech John Fowles s Francouzovou milenkou. Dnes už je de Berni‚res známý i u nás. Do češtiny byly přeloženy dva jeho romány: Mandolínu uvedlo na knihkupecké pulty nakladatelství BB art na veletrhu Svět knihy 2000, autorovu prvotinu Válka o zadnici dona Emmanuela na témže podniku letos. Je tedy načase položit si otázku, nakolik tento úspěšný romanopisec doopravdy naplňuje obraz, jaký o něm jeho dosavadní kariéra vytváří, a zejména zda můžeme Mandolínu kapitána Corelliho, prozatímní vrchol jeho tvorby, pokládat za opravdu velký román anglické literatury devadesátých let.

Hra detailů

Inspiraci ke svým prvním třem knihám, které tvoří volnou trilogii, čerpal Louis de Berni‚res během ročního pobytu v Kolumbii, kde nabíral životní zkušenosti po nepříliš zdařilém pokusu studovat na britské Bradfield College. Prvotina, vydaná v roce 1991, ukazuje, v čem tkví autorův…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte