Člověk si zvykne i na šibenici, říká staré přísloví. Proč by si tedy lidé v Čechách nemohli zvyknout na úředně schválenou rasovou diskriminaci. Asi podle této logiky postupuje pražská vláda ve věci kontrol, které mají na letišti v Ruzyni obnovit britští úředníci. Bude zajímavé sledovat, zda si takovou přezíravost nechá veřejnost líbit.

Návrat do Ruzyně

Britští imigrační úředníci přijeli na pražské letiště letos 18. července za tím účelem, aby do letounů směr Londýn nepustili žádného občana České republiky, který by podle jejich soudu chtěl v Anglii zůstat. Svoji práci přitom dělali se souhlasem české vlády, která jim dala požehnání už v únoru.

Česká veřejnost ale britskou předsunutou kontrolu pochopila jako rasovou diskriminaci - letenky totiž museli vracet zpravidla jen Romové - a nahlas ji odmítla. Čeští a britští úředníci se proto dohodli, že prohlídky skončí, a problémy Romů, kteří prchají ze země, budou vyřešeny jinak. Jenže minulý týden premiér Zeman oznámil, že úředníci se vracejí - a s nimi i rasová diskriminace.Rasisté přitom nejsou britští úředníci. Ti prostě chtějí nechat v Praze všechny potenciální azylanty a není jejich vina, že z této země dnes hromadně prchají Romové. Obvinění z rasismu spíše musí snášet všichni příslušníci většinového národa, se kterým se menšině nechce žít, a který dovolí vládě, aby v zájmu „obrany před větším zlem“ - vízovou povinností pro všechny Čechy - vystavila zdejší Romy potupné letištní selekci…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte