V indickém filmu Terč se odehrává následující scéna: muž, třicátník, výtečný střelec, jde žádat o práci u majitele venkovského panství. Předvede svoji bezchybnou mušku a je s nadšením přijat. Sedlák s ním dohodne plat, ubytování a podává mu ruku. „Pane, já jsem ale dalit,“ upozorňuje střelec. Nadšení rázem opadá. Sedlák pomalu ustoupí, ruce svěsí k tělu a místo nabízeného pokoje ve svém domě ubytuje nového lovce ve speciální vesnici pro své zaměstnance z nízkých kast. Střelec je sice přijat, nesmí ale chodit do domu svého zaměstnavatele, pít s ním ze stejné studny, navštěvovat stejnou svatyni.

Oddělené studny

Stále přetrvávající kastovní diskriminace je důvodem, proč chtějí nejnižší indické sociální skupiny - dříve nazývaní nedotknutelní, Gandhím haridžanové (boží lid), dnes politicky korektně dalité (utlačovaní) - vystoupit se svými problémy na chystané konferenci o rasismu v Jižní Africe. Dalité už několik měsíců požadují, aby se jejich situace dostala na oficiální program jednání. Indická vláda je ovšem zásadně proti s tím, že nejde o rasismus, ale sociální diskriminaci. Zákony ji sice zakazují, ona však ve velice různorodé indické společnosti přežívá. Podle indických úřadů jde o vnitřní záležitost země, kterou nelze se situací v jiných státech porovnat.Toto tvrzení má svoji logiku stejně jako to, že Indie nemá chuť řešit tak choulostivou věc, jako je kastovnictví, na mezinárodním fóru. Na druhou stranu je ale jasné, že lidé z nízkých kast a…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte