Počínaje 1. srpnem mohou homosexuální páry v Německu uzavírat registrovaná partnerství, a tím jsou v tomto státě svazky osob stejného pohlaví v mnohém ohledu postaveny na roveň manželství. (Jde zejména o právní záležitosti, jako je dědictví, zdanění a podobně.) To už dnes v západní Evropě není žádná novinka. Spolková republika jako by jen navázala na trend, který v roce 1989 odstartovalo Dánsko. Jenže Německo tu má dvě výrazná specifika.Za prvé: v této zemi funguje silný federalismus a zdaleka ne vše, co se schválí v Berlíně, nachází souhlas ve všech spolkových zemích. Rudo-zelená federální vláda (SPD-Zelení) se teď zkrátka leckde nezavděčila - nejenom v konzervativním Bavorsku (CSU) či Sasku (CDU), ale například i v rudo-rudém Meklenbursku-Předním Pomořansku (SPD-PDS).Za druhé: V Německu mají podobné problémy citlivější dopad než třeba ve Skandinávii už proto, že za nacistické éry byli homosexuálové považováni za jedny z „prznitelů rasy“ a tisíce jich skončily v Osvětimi. Proto je třeba poslední vývoj rozebrat nejenom pro srovnání s jinými státy, ale i na pozadí německé historie 19. i 20. století, jak to činí tamní média (zejména mnichovský list Süddeutsche Zeitung na tematické stránce z 1. srpna).

Skoro jako manželé

Co novela německého zákona vlastně obsahuje? Registrované partnerství se uzavírá na městském či jiném úřadě. Úřední registrace partnerského svazku zakotvuje vzájemnou péči a vyživovací povinnost, a to i po případné rozluce. Nová…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte