Tajným službám se nepodařilo zlomit senátory svou argumentací, že kvůli mezinárodním smlouvám je nutno dát navždy do trezorů archivy Státní bezpečnosti. Naopak: Senát minulý čtvrtek schválil novelu zákona, která občanům otevře téměř všechny spisy politické policie. Pod zámkem ale dál zůstanou informace o cizích státních příslušnících - ať už šlo o udavače a spolupracovníky StB, nebo je naopak komunistický režim považoval za „nepřátelské osoby“.

Tajní agenti rozvědky

Utajení spisů vedených na cizince si prosadil Úřad pro zahraniční styky a informace neboli civilní rozvědka. Do archivu její totalitní předchůdkyně nebylo možné nahlédnout ani podle starého zákona. Poslanci totiž respektovali varování špionů, že otevřenost může přinést seriózní problémy nebo i smrt zahraničním agentům z teroristických nebo revolučních organizací. Nyní sice představitelé rozvědky připustili, že pár spisů s důležitými jmény by šlo utajit samostatně, ale na stole se hned ocitla nová námitka. Mezi agenty komunistické rozvědky totiž bylo i několik západních politiků a jejich prozrazení by podle rozvědky mohlo způsobit diplomatickou roztržku. Senát tomu uvěřil. „Ani v Německu jména agentů nezveřejnili,“ hájí vítězné stanovisko šéf rozvědky František Bublan. „Jména svých agentů nezveřejní žádná země,“ doplňuje. Podle expertů má ale rozvědka ke svému tajnůstkářství mnohem všednější důvody než starost o hladký chod diplomacie: ÚZSI prý převzala po komunistech většinu jejich…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3034

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte