Brazilský spisovatel Jorge Amado, který zemřel minulé pondělí krátce před svými 89. narozeninami, je už léta v českých zemích vnímán jako úctyhodný klasik světové literatury. Před půlstoletím byl u nás jeho věhlas pronikavější, ale zároveň spornější. Jako komunistický aktivista se stal na prahu studené války hvězdou světového mírového hnutí a po nuceném odchodu do exilu si na čas zvolil za nový domov lidově demokratické Československo, kde pobýval i s rodinou jako prominentní státní host na Dobříši a v režii strany výmluvně odsuzoval kapitalistický imperialismus. Připomeňme, že v téže době jeho hostitelé umlčeli stovky českých literátů, desítky jich uvěznili, některé uštvali k smrti nebo dokonce popravili.Před půlstoletím ztělesnil Jorge Amado nedorozumění, z nějž těžila komunistická propaganda. Komunistické intelektuály v Brazílii spojoval odpor k diktatuře socializujícího populisty Vargase, který pohrdal vzděláním a kulturou podobně jako stalinisté. Podstatu komunistických režimů Amado zřejmě brzy pochopil, už roku 1952 se do vrátil do Bahie, rodné brazilské provincie, a když demokraticky zvolený prezident Joscelin Kubitschek vyhlásil roku 1957 velkorysý program kulturního rozvoje, opustil definitivně politiku a cele se věnoval psaní. Obzvláštní kvalitou jeho díla je humor. S tím nemohl komunistou zůstat.

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte