Zpráv o utrpení dětí na černém kontinentě přichází každý týden tolik, že už je vůči nim mezinárodní veřejnost značně otrlá. Prohlášení nigerijského prezidenta Oluseguna Obasanja z konce července však přesto mnohým vyrazilo dech. „Sto padesát našich dětí zemřelo nedávno na pobřeží západní Afriky poté, co se je novodobí otrokáři snažili pokoutně dopravit do sousedního Gabonu a tam prodat za peníze. Když se dostali do problémů, vyložili děti na pobřeží a ponechali vlastnímu osudu. Všichni do jednoho zemřeli,“ řekl prezident na kongresu nigerijského výboru ženských asociací. Šokující informace, jejíž pravdivost potvrdila nigerijská pobočka Dětského fondu OSN, znovu připomněla, že obchod s malými dětmi je v mnoha chudých afrických zemích stále na denním pořádku.

Děti na prodej

Ngona (12) prodává již přes rok pitnou vodu na ulicích v hlavním městě západoafrické Ghany Akkře. Před tím, než sem jako jedenáctiletá přišla z rodné vesnice pracovat pro svou movitou zaměstnavatelku, dostala její rodina slib, že dívka bude vedle práce pravidelně navštěvovat školu a vzdělávat se. Nic z toho se, stejně jako v tisíci jiných podobných případech, nesplnilo. Ngona vstává v šest ráno a načerpá ze studně své majitelky čtyři litry studené pitné vody. Ty pak na hlavě nese na trh a celý proces opakuje až do šesti hodin večer. Denně tak prodá pro svou majitelku zhruba 30 litrů vody. Pokud nesplní limit, dostane večer méně jídla. Občas nedostane nic. Po návratu večer musí…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte