Při zanícené obhajobě megalomanského Velkého třesku jeden z jeho duchovních otců, náměstek ministra průmyslu a obchodu Zdeněk Vorlíček, odpověděl na dotaz Českého rozhlasu, kdo bude rozdělovat peníze z nových dotačních programů, jednoznačně: na ministerstvu je mnoho kvalitních lidí a rozdělovat peníze budou „samí experti“.Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní chce zřejmě daňovým poplatníkům dokázat, že jeho experty neplatíme nadarmo. Na své internetové stránce www.mpo.cz proto zveřejnilo dokument „Panorama českého průmyslu 2000“ s impozantním rozsahem několik set stran. Hodnocení lze ovšem shrnout do tří slov: škoda toho papíru.

Číst, psát, balit

Zpráva o stavu českého průmyslu je rozdělena do 17 kapitol podle odvětví. O nich se zpravidla dočteme, že se jedná o „strategické odvětví národního hospodářství“ nebo že „hraje významnou roli při zajišťování potřeb navazujících oborů“ (těžko si představit fungující obor, který by takovou roli nehrál).Vzhledem k enormnímu rozsahu jeden podrobnější příklad za všechny. Řekněme tedy kapitola č. 4 - Celulózopapírenský průmysl (str. 168–186). I toto odvětví je pochopitelně „strategické“. Jeho produkty, zejména papír, v jazyce ministerských úředníků „hrají nezastupitelnou úlohu při šíření informací a znalostí“. Přeloženo do češtiny: na papír se může psát a napsané lze přečíst. Ovšem „neméně významné je jeho uplatnění v oblasti obalů“ (vše str. 167). Tak do papíru se dá balit? Kdo by to řekl…O tom, že podobná…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte