Český původ po otci. Příslušnost k expresionistickému hnutí, jehož byl čelným představitelem, a útěk před nacismem do Prahy. To všechno jsou dobře známá fakta, která stačí k tomu, aby byl Oskar Kokoschka zařazen mezi výtvarnými avantgardisty do kolonky „pokrokoví“. Všechno ale patrně bylo trochu jinak. Legendu umělecké historie tentokrát nabourává v nedávno vydané knize Můj život sám Kokoschka, její hlavní představitel.

Hypercitlivost

Zásadním novátorem Oskar Kokoschka nikdy nebyl. Z malířova vyprávění je naopak patrná úzkostná snaha být stranou všech programů a hnutí, expresionismus nevyjímaje. V jeho berlínské centrále a v okruhu lidí shromážděných kolem Waldenova časopisu Sturm vydrží pouhý rok. Vrací se do Vídně, kterou opustil v roce 1909 po skandálech, jež vyvolal svými obrazy a hlavně divadelní hrou „Vrazi, naděje žen“. Stěžoval si tehdy, že mu ve Vídni nikdo nerozuměl. „Jenom mi tam komplikovali život,“ píše v pamětech. Vídeň mu byla cizí. Platí to pro město i rakouské malíře: z umělců své generace nejmenuje v pamětech nikoho. Působí to groteskně, především mlčí-li o Egonu Schielovi, jehož samozřejmě znal. Patrně těžce snášel kult, který se kolem Schieleho života a díla vytvářel už od poloviny šedesátých let předminulého století, a znejistění vlastního postavení nejvýznamnějšího moderního malíře, které měl Kokoschka od svých skandálních vídeňských začátků. Paměti ale občas bývají zajímavé i tím, co jejich autor zamlčuje. Kokoschka ve…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte