Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Kejhání potrefené husy

Přísloví říká, že potrefené husy kejhají nejvíce. Zbyněk Zeman tedy zřejmě mířil dobře, když čtyři věty z jeho rozhovoru (Respekt č. 18/2001), které se týkají Ústavu pro soudobé dějiny, vyvrací ředitel této instituce Oldřich Tůma v článku o čtyřech normostranách (Respekt č. 25/2001). Spor se vede o to, zda se Ústav pro soudobé dějiny (ÚSD) věnuje dostatečně a adekvátním způsobem dějinám komunismu. Zemanův názor, že nikoli, odmítá Tůma s poukazem na desítky publikací a stovky článků vydaných pracovníky ústavu.

Sborník sem, sborník tam

Takový způsob hodnocení má sice vážnou chybu - nezohledňuje kvalitu publikovaných textů - ale pro hrubou orientaci se jistě použít dá. Podíváme-li se ovšem do bibliografií na produkci jednoho každého vědeckého pracovníka ÚSD, musíme dojít k závěru, že většina z nich mnoho nepublikuje. Tak samotný Oldřich Tůma uveřejnil od roku 1992, kdy začal v ÚSD pracovat, do roku 1999 jen jednu samostatnou monografii (o 84 stranách), jeden sborník dokumentů a šest článků, které se dají považovat za vědecké studie. (Zjednodušeně považuji za takové všechny, které mají deset a více tiskových stran a byly publikovány v samostatných sbornících, nebo časopisech, ve kterých se dá očekávat recenzní řízení.) O mnoho lépe na tom není ani Tůmův zástupce Jiří Kocian, který od roku 1994, kdy do ústavu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.