Historik Oldřich Tůma má na starosti Ústav soudobých dějin Akademie věd (ÚSD) a je přirozené, že brání jeho pověst. Není však nutné, aby tak činil za každou cenu. Nemusí dokonce ani „nudit čtenáře čísly, aby věci uvedl na správnou míru,“ jak píše ve svém textu Bludný kámen úrazu (Respekt č. 25/2001).

Ve východní ohradě

Již před lety byl artikulován přímo na půdě ÚSD názor, že existují dva typy ústavů, které se zabývají soudobými dějinami. Jeden je obvyklý ve společnostech, které v průběhu posledního století neprožily žádný zásadní zvrat. Druhý je namístě tam, kde došlo k pokusu o rekonstrukci společnosti od samých základů. Domnívám se, že ÚSD nastoupil poněkud paradoxně cestu první. Dělá přitom všelijakou záslužnou práci, i v oboru historie komunismu. Problém spočívá v tom, že jí na tomto poli nedělá ani zdaleka dost. Nestačí jen poukazovat na počet zaměstnanců a na několik vysoce specializovaných monografií, které se zlomkovitě týkají historie komunismu v Čechách. Daleko nejdůležitější mezi pracemi, které vznikly v budově ÚSD, jsou studie Karla Kaplana. Byli bychom bez nich ochuzeni o bohatý zdroj informací o historii KSČ. Kaplanovo dílo totiž ukazuje na možnosti, které poskytuje soudobá historie jako pramen společenské paměti. Zdůrazňuji slovo pramen, protože význam Kaplanovy práce spočívá hlavně v objevování zasunuté faktografie. Jeho zdroji jsou přitom v drtivé většině stopy,…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte