Na Divokém západě v dobách zlaté horečky stačilo na správném místě kopnout do země, a z člověka byl rázem boháč. Před šesti lety to vypadalo, že tři společníci, Adolf Riedel a manželé Schmiedovi, budou mít stejné štěstí i na území České republiky - s tím rozdílem, že neměli zbohatnout zlatem, ale minerální vodou. Pramen Kyselecký Hamr, který si vyhlédli, se svou kvalitou může měřit s necelou dvacítkou dnes čerpaných a prodávaných minerálních vod. Od ministerstva zdravotnictví dostali licenci na jeho využití, postupně skoupili potřebné pozemky a v Mýtině nedaleko Karlových Varů začali stavět stáčírnu. Vidina desetimilionových zisků se však záhy rozplynula. Z někdejších společníků se totiž stali zavilí nepřátelé, kteří se vzájemně obviňují z podvodů. A jako obvykle, když se dva hádají, třetí se směje. Sporů totiž obratně využila společnost Česká voda.

Sen o pokladu

„Začátkem devadesátých let se mi dostala do ruky životopisná kniha Dravec Mattoni,“ vzpomíná někdejší náměstek v Grandhotelu Pupp Adolf Riedel (61). „Nadchlo mě, jak dokázal využít zdroje minerální vody a udělat z nich podnikatelský šlágr.“ Zaujala ho především zmínka o prameni pár set metrů od německých hranic, který Henri Mattoni nechal ležet ladem, protože byl v hustém rozbahněném lese. „V knize jsem nenašel přesný údaj o tom, kde zdroj je. Sedl jsem proto do auta a začal ho hledat, ptát se místních lidí,“ říká Adolf Riedel. Výsledek se dostavil ani ne po měsíci. "Na obecní úřad nám…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte