Takřka všichni komunističtí vůdci nejrůznějších zemí na světě během minulých desetiletí pozvolna ztráceli kultovní postavení, a pokud nezemřeli včas jako Josip Broz Tito nebo Mao Ce-Tung, skončili vesměs neslavně. Jediným rudým lídrem, který si na zbožštění stále zakládá a daří se mu v lidech vyvolávat fascinaci, je kubánský prezident Fidel Castro. Jak jsem zjistil při návštěvě Kuby během natáčení televizní reportáže, Kuba je sice totalitním státem, ale Castro dokáže na lidi zapůsobit i bez donucovacích prostředků.

To je on!

„Nikdy jsem si nemyslela, že budu mít takovéhle štěstí. Je to pro mě obrovský zážitek, být blízko něj,“ řekla naše tlumočnice, když při manifestaci v centru Havany, kam jsme před několika měsíci v rámci reportáže vyrazili, Castra zahlédla na vzdálenost sto padesáti metrů. Podobně jako většina Kubánců jej nikdy neviděla na vlastní oči. To však byl jen začátek: záhy poté z blízkosti Castrovi tlumočila, když jsme s nim natáčeli interview. Bylo vidět, že je z toho v šoku. S lidmi podobně fascinovanými Castrem se lze na Kubě potkat velmi často. Jsou ochotní hájit jeho názory, zastávat se režimních postojů a vychvalovat jeho zásluhy donekonečna. Nedělají to ze strachu z tajné policie, nýbrž z přesvědčení. V šest hodin ráno v Havaně svítá. Jeden plný autobus za druhým směřují ke stadionu, kde se má konat akce s názvem Tribuna Abierta, tedy Otevřená tribuna. Pořádat se začaly loni v době, kdy vrcholil spor se Spojenými státy o…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte