Zhruba pět tisíc z pětasedmdesáti tisíc studentů druhého ročníku řeckých lyceí mělo z pekla štěstí. 31. května skládali jednotné zkoušky pro postup do posledního, třetího ročníku střední školy. A hle, text, který dostali přeložit ze staré řečtiny, znali téměř nazpaměť. Ne že by jim někdo testy prodal. Zkoušku dokázali hladce položit proto, že zvolili správnou formu doučování.

Drilem k úspěchu

V Řecku je vzdělání bezplatné, stejně jako v Česku však existuje numerus clausus. Na vysoké školy jsou studenti přijímani na základě výsledku jednotných maturit ze čtyř předmětů posledního ročníku lycea. Omezený počet přijímaných uchazečů proto přirozeně pozornost středoškoláků soustřeďuje na výsledky maturitních zkoušek. Jednotné, státem určené testy jsou prováděny na konci každého ročníku.To vše vytvořilo skvělé podmínky pro rozvoj paralelního soukromého podnikání ve školství. Mnoho neúspěšných uchazečů, především na medicínu, odchází studovat do zahraničí (také do Česka). Ovšem výhodnější než financovat drahé vysokoškolské studium je zaplatit dětem kvalitní středoškolskou přípravu. Proto v zemi vzniklo obrovské množství frontistirií, soukromých odpoledních přípravek, které se zabývají výhradně přípravou na zkoušky. Převládá na nich dril, který má daleko k pedagogickým ideálům. Přesto se jejich učitelé u studentů i rodičů těší mnohem větší autoritě než učitelé škol státních.Jako součást přípravy zavedla frontistiria také jakési „zkoušky na zkoušku“.…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte