Zájem médií o dějiny a jejich vykladače by byl pozitivním jevem. Kdyby ovšem debata o historiografii nebyla často vedena z opačného konce, než je to smysluplné. V 18. čísle Respektu se k problémům české historiografie v rozhovoru s Viktorem Šlajchrtem vyslovil i odborník bezpochyby kompetentní, profesor Zbyněk Zeman. Protože hovořil především o historiografii nejnovějších dějin, věnoval značnou část svého - hodně kritického – výkladu také práci Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Obraz, který profesor Zeman čtenáři sugeruje, je však velmi nepřesný. Mně tak zbývá nevděčná úloha člověka, který čtenáře nudí čísly, aby věci uvedl na pravou míru.

Je nás víc

Podle profesora Zemana „se dá spolehlivě říci, že historie komunismu v Čechách není ve středu zájmu ústavu“ a že „výsledky by byly ještě méně uspokojivé, kdyby tam nepůsobil Karel Kaplan, jenže osamocený jedinec tak rozsáhlou záležitost zpracovat nedokáže“. Bez práce Karla Kaplana si historiografii nejnovějších dějin Československa skutečně nelze představit. Ale přestože jde o historika, jemuž se rozsahem a hloubkou znalostí i produktivitou práce málokdo vyrovná, nevydá jeho práce za práci celého Ústavu pro soudobé dějiny (ÚSD) a období komunistického režimu se zdaleka nevěnuje jen on. Oddělení pro výzkum období 1945–89 má více vědeckých pracovníků než tři další oddělení ústavu dohromady. Z asi dvou stovek publikací, které…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte