Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Pohlednice z války

Uvedení filmu režiséra Jana Svěráka Tmavomodrý svět předcházela dost dryjáčnická kampaň. Některá média se snažila jaksi „sama od sebe“, a tak ji nelze přičítat výhradně na vrub otci a synovi Svěrákovým (i když úplně nevinně v tom také nejsou). Trocha méně zastíraného dryjáčnictví by totiž filmu možná prospěla. Tmavomodrý svět sice uzavírá věta „Je to příliš osobní“, ale snímek charakterizuje především elegantní a značně neosobní „realizace“, která nemá velkou oporu ani v postavách ani v jejich příběhu. Jako by ji ani nepotřebovala. Zjevně si vystačí sama.

Konsenzuální dílo

Tvůrci a protagonisté Tmavomodrého světa v četných rozhovorech opakovali, jak moc jim na filmu záleželo. Není důvod jim nevěřit. Člověk zpravidla neobětuje čtyři roky života jen tak pro nic za nic. Zaujetí pro ideu filmu o hrdinných českých letcích ve službách britské RAF a úcta k těm, jejichž skutečné příběhy se staly základem Tmavomodrého světa, ale ve snímku přebíjí všudypřítomná netečnost k jeho postavám. Jejich jediným úkolem je často jen „zalidňování“ Svěrákových hezkých obrázků. Podobně jako Kolja, předcházející film dvojice Jan a Zdeněk Svěrákovi, představuje i Tmavomodrý svět to, čemu kolega Jiří Peňás říká „konsenzuální film“: nabízí z komplikované minulosti přesně takový obraz, jaký je naprostá většina obecenstva schopna bez problémů přijmout. Velikost hrdinství českých letců RAF je nesporná, stejně jako obludnost bezpráví, jehož se po válce doma dočkali. To, že se…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte