Začátkem devadesátých let byl Vietnam považován za probouzejícího se „asijského tygra“. Země s počtem obyvatel blížícím se sjednocenému Německu (přibližně 79 milionů), levnou a přitom relativně vzdělanou pracovní silou (gramotnost 88 procent) a nastartovanými reformami nabízela mnoho důvodů pro nadějná očekávání. Výsledek se ale od slibných vyhlídek poněkud liší. Ve velkých městech se objevily luxusní hotely a v ulicích se platí dolary stejně jako vietnamskými dongy, „tygr“ ale jako by ztrácel dech. Ve státním aparátu dál bují byrokracie a korupce, které odrazují zahraniční investory. Častým obrázkem jsou protivládní protesty. O to více pozornosti je upíráno k novému vůdci vládnoucí komunistické strany a tedy vedle prezidenta a premiéra i jednomu z nejmocnějších mužů země, Nong Duc Manhovi. Do čela strany byl zvolen před několika týdny.

Ho Či Minovy děti

Výměna v partajním čele byla zajímavá už proto, že Nong Duc Manh je údajně nemanželským synem zakladatele komunistického Vietnamu Ho Či Mina. Nový komunistický vůdce tyto spekulace nepotvrdil ani nevyvrátil. Na otázky odpovídá obecnými frázemi jako „rodiče mi umřeli, když jsem byl ještě hodně malý“ anebo „my všichni jsme Ho Či Minovy děti“. Více než jeho rodokmen je důležité, co nového tento muž přináší. V očích Západu působí jako člověk, který by mohl rozhýbat zkostnatělý vládnoucí systém. Už během svého působení v čele Národního shromáždění předvedl, že na to má. Vietnamcům nabídl do té doby…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte