Vláda slíbila vydat do roku 2005 celkem 7, 3 miliardy korun na zavedení internetu do škol. To je chvályhodné. Program však přesto vyvolává vážné otazníky. Měl by totiž být realizován ve třech projektech, přičemž kvalita dvou z nich je velice pochybná.

Vševědoucí ochutnavači

Dobře je nachystán první projekt - vzdělávání učitelů za 1, 8 miliardy korun. Koncept počítá s tím, že škola dostane zaplaceno za každého učitele, který dosáhne požadované informační gramotnosti a složí zkoušku. Jak si školy vzdělávání zařídí, je na nich. Druhý projekt - nákup softwaru a informačních zdrojů (0, 8 miliardy) - je již problematičtější. Je zatím založen na ministerských „ochutnavačích“, kteří prý nejlépe rozhodnou o tom, co školy potřebují, a rovnou jim to koupí. I na ministerstvu samotném se však naštěstí uvažuje o rozumnějším přístupu: produkty zkontrolovat, zda jsou nezávadné, a registrovat je. A pak sledovat, kolik škol, učitelů a žáků je skutečně využívá, a podle toho rozdělit peníze. Takováto varianta by navíc zajistila, že lépe na tom budou dodavatelé, kteří školám nabídnou užitečné věci, než ti, kteří se znají s „ochutnavači“. Největším množstvím vyhozených peněz hrozí třetí projekt - pořízení hardwaru (4, 7 miliardy). Namísto toho, aby ministerstvo peníze rozdělilo školám, hodlá Zemanův úřad vybrat „generálního dodavatele“ a svěřit nákup jemu. Takový nápad má dva možné výsledky: Výběrové řízení se letos vůbec nepodaří realizovat (když jde o miliardy,…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte