Na sklonku minulého roku uplynulo téměř v tichosti přesně sto let od narození výtvarníka a teoretika umění Karla Teiga. V českém prostředí bychom přitom jen stěží hledali postavu, která v sobě lépe spojuje naděje i hrůzné meze avantgardního revolucionáře, stojícího tváří v tvář totalitnímu pokušení právě uplynulého století. Mezi válkami ztělesňoval Teige v českých zemích snad nejreprezentativnější typ radikálního levicového intelektuála. O přeměně starého světa teoretizoval s odvahou revolucionáře i s tvůrčím zanícením umělce. Okouzloval svým vzděláním a rozhledem a záhy se stal jednou z vůdčích postav své generace. V českých kulturních kruzích šířil nadšení pro Sovětský svaz a budování komunismu, ale důvěru dělnických vůdců si přes veškerou snahu nikdy nezískal. Držitelé moci zřejmě vytušili, že jeho ideologická oddanost má své meze. Podobně jako jeho vzestup byl nakonec charakteristický i Teigův konec. Po vítězství hnutí, které v mládí horlivě prosazoval, se ocitl v nemilosti, čelil pomlouvačným kampaním a předčasně zemřel na infarkt.

Jménem avantgardy

Syn Josefa Teiga, archiváře hlavního města Prahy, se narodil v prosinci 1900. Od dětství projevoval mimořádný talent: už roku 1915 poprvé vystavuje své první malířské pokusy, věnuje se literární činnosti, překládá, později jako student estetiky a dějin umění na Karlově univerzitě publikuje výtvarné kritiky a nadále maluje i vystavuje. Váhá, kterému z talentů dát přednost. Cítí nadšenou atmosféru…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte