Politici se mezi sebou občas dohodnou, že za trpkou minulostí udělají tlustou čáru a nepřipustí, aby její stín padal na vztahy mezi státy. Z paměti národů se ale utrpěné příkoří vytrácí mnohem pomaleji. A zcela mimořádně zatížený je vztah mezi Židy a Němci. Německý spisovatel židovského původu Maxim Biller se sice narodil až patnáct let po pádu nacistického režimu, i jemu se však holocaust jeví jako téma, které s pustošivou silou stále zasahuje do života. Řada povídek v jeho prvotině Až budu bohatý a mrtvý ,je jíž vydání se roku 1990 setkalo v Německu s neobyčejným ohlasem a která vyšla loni na konci roku v pražském nakladatelství Hynek, vyznívá v tomto směru až drasticky.

Antisemitské inspirace

Hned v druhé povídce Horwitz dává Lubinovi za vyučenou se setkáváme s obzvlášť nepříjemným hrdinou: zatrpklým starým Židem, který po válce a návratu z lágru získal slušný majetek vydíráním bývalých nacistů. O majetek ale přišel ve chvíli, kdy byl usvědčen z pojišťovacího podvodu, a pak už jen živořil spolu s kocourem Lubinem ve svém zpustlém bytě. Biller vykresluje jeho niternou nevraživost, jež se vystupňuje za pobytu v nemocnici, kde popuzeně pozoruje germánské lékaře a hlavně stejně staré spolupacienty,o nichž ví, na čí straně v dobách nacismu stáli. Vztek si však vybije až po návratu domů na kocourovi - umlátí ho o zeď. Přesto se čtenář neubrání soucitu s mužem, jenž kdysi dávno v nelidských podmínkách nevyléčitelně onemocněl zlobou. Biller nezapře…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte