Největším z nových kapitálových trhů ve střední Evropě je už několik let budapešťská burza - od počátku totiž přitahovala zdaleka nejvíce zahraničních investorů. S odstupem za ní následuje Varšava, o jejíž dobrou pověst se zasloužila pro změnu tamní komise pro cenné papíry jakožto silný, respektovaný regulátor trhu. Ještě v roce 1997 byla - díky přílivu akcií z kuponové privatizace - největším kapitálovým trhem Praha (a po ní Bratislava). Proč tedy dnes zaostává?

Oddělené světy

Polský i maďarský trh začínaly v roce 1991 s malým množstvím akcií, ale rychle se rozrůstaly. Od začátku uplatňovaly klasické burzovní principy: podniky a fondy se ucházejí o kotaci (přijetí svých akcií na veřejný trh) a poté musejí informovat o svém hospodaření a důležitých událostech investory. Naopak automatické zařazení všech „kuponových“ akcií na burzu a RM-Systém tyto tradiční principy popřelo. Oč byl český a slovenský trh při svém vzniku v roce 1993 větší, o to byl méně průhlednější. U západních finančníků si vysloužil přezdívku „muddy market“ (blátivý, kalný trh). A tak zatímco v Budapešti se podílejí zahraniční investoři dlouhodobě na 70 % obchodů a ve Varšavě na 30 %, u nás je tento podíl výrazně menší. Průhledný, efektivní trh se vyznačuje provázaností s vývojem národního hospodářství, tj. nakolik se v celkovém pohybu akcií na burze odrážejí změny v kurzu měny, hrubém domácím produktu či inflaci. V Polsku a v Maďarsku reaguje burza na ekonomiku s asi měsíčním…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte