Od loňského září je možné na cestě mezi českým Hrádkem a saskou Hartavou vidět neobvyklý obrázek: jednou týdně se tudy jdou učit čeští prvňáci do Hartavy a podruhé zase jejich němečtí vrstevníci do školy v Hrádku. Po půl roce panuje s experimentem spokojenost na obou stranách. „Zatím všechno klape bez větších problémů,“ říkají svorně ředitelé obou škol.

Pozor, pozor

Slavnost k oficiálnímu zahájení koncem listopadu navštívilo mnoho důležitých osob. Mezi hosty z Německa vévodil vicepremiér saského parlamentu Heiner Sandig, za stranu českou přijel například liberecký senátor Miroslav Coufal, poslanec Jiří Drda nebo vrchní ředitel sekce pro vzdělávání ministerstva školství Aleš Vondráček. „Všichni byli projektem nadšeni, a to pro nás bylo důležité, protože podporu potřebujeme,“ říká ředitel školy Lidická v Hrádku Vlastimil Řehořek. Ministerstvo školství je sice česko-německé škole nakloněno, požaduje ale, aby nyní ředitel sepsal závěry z prvního pololetí. Až s tím bude hotov, ministerstvo je vyhodnotí, a pak by mělo dojít k jednání mezi českými a německými úřady o případném zvýšení dotací. V příštím školním roce by se totiž měli dvojjazyčné hudební, výtvarné, pracovní výchově a tělocviku učit další prvňáci, zatímco ti dnešní budou plynule pokračovat druhým rokem. Největší problémy jsou personální. „Nemáme dostatek kantorů, kteří by zvládali v potřebném rozsahu němčinu, doufáme ale, že se to nějak vyřeší,“ podotýká Řehořek. Totéž platí pro Němce - na…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte