Rámeček 1

Erich Fromm (1900–1980)


Erich Fromm se narodil 23. března 1900 ve Frankfurtu nad Mohanem v ortodoxní židovské rodině (předci byli rabíni, otec však obchodník s vínem). Zaujat psychologií studoval rovněž filozofii a sociologii. Doktorát získal na Heidelberské univerzitě. Jako mladý muž začal číst Marxe a Freuda a - jako mnozí jiní v té době - se pokoušel o syntézu obou teorií („dostat je pod jednu zaštiťující střechu“). I když si celý život uchoval silný zájem o socialismus, považoval se spíše za „dialektického humanistu“. Formální psychoanalytický výcvik získal Fromm v Mnichově a Berlíně, a v prvních letech své analytické praxe se při práci s pacienty držel klasického Freudova přístupu. V průběhu 30. let (v roce 1934 se přestěhoval do New Yorku) se postupně s Freudovou teorií rozcházel. Vždy se však pokládal za Freudova žáka, který se „pokouší rozvíjet jeho nejvýznamnější objevy tím, že je vyprostí z příliš zúžené teorie libida“. Ve Spojených státech začal spolupracovat s různými univerzitami a institucemi, zejména s Americkým institutem pro psychoanalýzu. V roce 1949 se přestěhoval do Mexika (mj. kvůli suchému klimatu, které zmírňovalo artritické potíže jeho manželky) a inicioval tam rozsáhlý výzkumný projekt zkoumající účinky industrializace na mexickou venkovskou společnost. Po sedmdesátce Fromm přesídlil do Švýcarska, kde žil a pracoval až do své smrti 18. března 1980.

Název článku je citát z talmudu a jako motto otevírá knihu…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte