Východní okraj Hannoveru rozrývají buldozery, planinu křižují plně naložené nákladní automobily. Na ploše 160 hektarů rostou nové budovy, parkoviště a parčíky. Stavařům na konstrukcích rozestavěných pavilonů bere lednový vítr z hlavy přilby, náhodní návštěvníci se brodí všudypřítomným bahnem a spěchají k jediné dokončené a funkční stavbě - k futuristické desetipatrové budově pošty, která nabízí výhled na staveniště Expo 2000. Stříbrno-žlutá pošta stojí na hlavní křižovatce vznikajícího výstavního města. Z křižovatky vedou čtyři cesty k pavilonům. Po prvním červnu, kdy světová výstava Expo 2000 začne, našlape zvědavý návštěvník při prohlídce všech expozicí přes dvacet kilometrů.

Oslavy pokroku bílého muže

První světová výstava, jež by se dala označit názvem Expo, se uskutečnila v roce 1851 v Londýně jako anglická odpověď na každoroční mezinárodní průmyslové výstavy v Paříži. Britská královská společnost se v čele s princem Albertem rozhodla Francii trumfnout, a nechala v Hyde Parku postavit Křišťálový palác, jenž byl celý ze železa a skla. Palác během světové výstavy, která stála britskou státní pokladnu 913 tisíc liber, navštívilo přes šest milionů návštěvníků převážně z Evropy. Výstava měla velký úspěch, protože byla prvním místem, kde se na malém prostoru představily pokrokové vize a průmyslové projekty více než tří desítek převážně evropských států. A právě tento úspěch vyprovokoval Francii k tomu, že se rozhodla o šestnáct let později…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte