Licitace o zrušení protiiráckých sankcí OSN nabývá vrchu. Že sankce postihují hlavně obyvatelstvo, a ne vládce v Bagdádu, o tom není pochyb. Ale bez jasných změn v postojích Saddámova režimu to může trvat donekonečna.

Ropa za potraviny

Program „Ropa za potraviny“, díky němuž může Irák každého půl roku za svou ropu utržit pět miliard dolarů a nakoupit léky, potraviny a další humanitární potřeby, odvrací krizi typu hladomoru v Súdánu, ale zároveň umožňuje bez ohrožení existenci režimu, který Irák strhává na dno propasti. Jediným východiskem je zrušení embarga, to by však musela vládnout jistota, že se Bagdád vzdal zbraní hromadného ničení a nehodlá ohrožovat okolí. Jenže Saddám Husajn už přes rok odmítá spolupracovat s odzbrojovací misí OSN: chová se, jako by se nechumelilo, a považuje naplnění podmínek odvolání embarga za dávno vyřešenou věc. Bez jakýchkoli dalších inspekcí chce, aby se svět Iráku otevřel. Odpovídá tak i na poslední krok Rady bezpečnosti OSN, která v prosinci v nové rezoluci nabízí Iráku zrušení sankcí, pokud budou v periodě 120 dnů hlášení mezinárodních inspektorů uspokojivá.

Hlavní je prevence

Rok je dlouhá doba a OSN po dramatickém ukončení odzbrojovací mise v Iráku nechce riskovat. Obnova výroby bakteriologických a zejména chemických zbraní není časově náročná, a proto je dobré mít návrat Iráku do světového společenství pod kontrolou. "Nejpalčivější je program biologických zbraní. Odzbrojovací komise…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte