Druhé kolo izraelsko-syrských jednání (první kolo viz Respekt č. 52/99), které se mělo konat v tichém americkém městečku Shepperdstown, bylo odloženo. Syrský prezident Háfiz Asad dělá ramena. Syřani prý nebudou dále jednat, dokud Izrael neprohlásí, že je ochoten postoupit Golanské výšiny. Izrael však trvá na tom, že osud Golan závisí na hloubce normalizace vztahů se Sýrií a kvalitě bezpečnostních opatření. Nicméně americký prezident Bill Clinton zůstává optimistický. Ví, že Asadovi teď nejde jen o Golany, ale především o přežití jeho zkorumpovaného diktátorského režimu. Syrská ekonomika se blíží debaklu. Sám Asad je jednou nohou v hrobě a chce učinit vše, aby předal svému synu Bašarovi silnější zemi. Toho může dosáhnout jedině tehdy, vsadí-li na mírovou kartu. Návrat výšin, které tvoří pouhá 3 % syrského území, by zahojil uraženou Asadovu pýchu. Co je však důležitější - americké investice by zajistily přežití jeho režimu. Izraelský premiér Ehud Barak sdílí Clintonův optimismus. Zdaleka však není jasné, jak se mu podaří prodat izraelskému voliči mírovou smlouvu, která by znamenala odstoupení Golan.

Není proč spěchat

Přes pauzu v mírových jednáních bitva o Golany v Izraeli již začala. Pro 17 000 golanských osadníků je to bitva o domov. Mírová smlouva by znamenala evakuaci městečka Kacrin, desítky kibuců a vesnic, nemluvě o jedné třetině izraelských vodních zdrojů. Je zajímavé, že…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte