Je to jako z rodokapsu: tři vraždy, pokus o ilegální prodej zbraní za miliardu do Íránu, tajná jednání s bagdádskými generály a krach cesty českého premiéra do USA. Co všechny tyto události spojuje? Jméno Milana Jedličky, českoamerického podnikatele a odsouzeného gangstera, v jehož domě na Long Islandu rád pobývá šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf.

Jedličkův byznys

S trochou nadsázky se dá říci, že všechno prasklo letos v Bagdádu. Počátkem ledna tam totiž z Prahy dorazila podnikatelská delegace vedená náměstkem českého ministra zahraničí Hynkem Kmoníčkem. Přísně tajnou návštěvu prozradil irácký dopisovatel agentury AP: jeho krátká zpráva s názvem „Irák odmítl obchodovat s Čechy“ byla zařazena do světových přehledů a Kmoníčka po příletu čekala média s řadou otázek. Snad nejčastěji opakovaný dotaz se ptal po jménech ostatních členů delegace. Kmoníček je odmítl prozradit, byť si za to vysloužil žalobu za porušování zákona o volném přístupu k informacím. Dnes se však už ví, že náměstka doprovázelo do Bagdádu pět mužů a - s výjimkou jednoho - jsou známa i jejich jména. Dva delegáty poslaly do Iráku Vítkovice: šlo o Jiřího Lukeše a Ladislava Beránka z vídeňské firmy Stampa Trading, která zastupuje vítkovické exportní zájmy. Třetím členem mise byl zatím neidentifikovaný zástupce Technoexportu, čtvrtým Miroslav Šlouf a pátým Milan Jedlička. O účelu a podrobnostech návštěvy podnikatelé vytrvale mlčí. „Neřeknu vám to,“ odpovídá dnes například Jiří…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte