Česká ekonomika překonala recesi, loni dvě čtvrtletí za sebou slabě vzrostla (o 0,3 a 0,8 %) a předseda vlády to uvítal slovy: „Vyvedli jsme zemi z krize. " Politici mohou říkat ledacos, ale taková čísla rozhodně nejsou v našich podmínkách důvodem k podobnému jásání. Zvláště když kromě růstu vývozu je hlavním "tahounem“ tohoto vývoje domácí spotřeba. Vláda se jistě o růst domácí spotřeby zasloužila, neboť po svém nástupu k moci zvyšuje počet státních zaměstnanců i jejich platy. Pokud si ale premiér Zeman myslí, že takto se vyvádí země z krize, mohl by příště rovnou každému občanovi věnovat poukázku na pěkný hodnotný dárek k Vánocům. I tak lze zvýšit HDP. Co by vláda měla opravdu udělat? To, co neudělali její předchůdci. Nezbývá než znovu zopakovat známé věci: dokončit privatizaci a uvolnit regulované ceny.

Naše ekonomika je polostátní

Vliv státu na českou ekonomiku zůstává příliš velký. To může pro někoho znít překvapivě, vždyť podle statistik vytváří 80 % HDP soukromý sektor. Platí ale také méně známý odhad, že 45 % HDP vytvářejí podniky ovlivňované státem. Jak to jde dohromady? Háček je ve slově „soukromý“: zahrnují se pod něj i podniky prošlé kuponovou privatizací, kde má Fond národního majetku významný podíl nebo tzv. zlatou akcii (akcie se zvláštními právy, zejména právo veta), či se jedná o strategický podnik se zvláštním statutem. Srovnejme následující údaje: Do obou vln kuponové privatizace vstoupilo celkem 1849 podniků v účetní hodnotě…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte