Na film s americkým komikem Eddiem Murphym se minulou neděli vězni z vinařické káznice u Kladna hodně těšili. Příliš si ho ale neužili. Pár minut po začátku, v devět večer, jim dozorčí služba televizor nemilosrdně vypnula - na formálně nutném povolovacím papíře chyběl jeden podpis. Když pak v pondělí ráno měli vězni napochodovat na snídani v přísně sevřeném vojenském útvaru, jak to požadoval zbrusu nový vězeňský řád, pohár trpělivosti přetekl. Trestanci na protest odmítli oběd i večeři. V hlavních zprávách o tom pak informovala všechna masmédia. Hned druhý den se k vinařickým rebelům přidala skoro polovina českých vězňů včetně těch z nejtěžších tuzemských kriminálů - Valdic a Mírova. Největší vězeňská vzpoura v historii Česka začala.

Jednou to praskne

Česká republika má tu pochybnou čest, že v počtu vězňů na obyvatele zaujímá třetí místo světového žebříčku - hned za USA a Jihoafrickou republikou. V Evropě nám patří dokonce primát (přičemž od roku 1989 klesl počet vězňů z 28 000 na loňských 23 000). A i Evropská komise pravidelně kritizuje Česko za neúměrně dlouhou dobu, kterou obvinění tráví ve vyšetřovací vazbě - průměrně je to osm měsíců. „Vazby“ tak dnes blokují třetinu kapacity českých kriminálů. Do této mizérie se od Nového roku změnil zákon o výkonu trestu. Zavádí hned několik novinek: vězni třeba mohou pod dozorem telefonovat, častěji jsou povoleny i návštěvy, na druhou stranu stranu si ovšem trestanci musí pobyt za mřížemi platit a…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte