Je to drahé a s nejasným koncem - takto loni v jednom rozhovoru shrnula předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová své námitky vůči justiční reformě ministra Motejla. „Když jsme se překodrcali přes tu počáteční hrůzu a justice běží, tak proč toto?“ dodala. Nutno říci, že to nebyla ojedinělá kritika. Advokátka Hana Marvanová z právní komise Unie svobody varovala, že rozsáhlé novely zákonů nestačí, naopak při nepřipravenosti a liknavosti soudců „mohou celou věc ještě zhoršit“. Dvě zákonné předlohy už přesto prošly sněmovnou (především novela občanského řádu), další (hlavně trestní řád) čekají na schválení. Zákonodárci slibují, že do června bude vše hotovo. Na poměry v tuzemské justici to je opravdu nečekaná reformní iniciativa, navíc provázená nezvykle dramatickou diskusí. Jednou z příčin reformy je přitom snaha odstranit nedostatky, které nám již dlouho vytýká Evropská unie.

Všechno lepší, kromě bankrotů

„Podmínky na soudech jsou povážlivé,“ tvrdí bruselští úředníci ve své podzimní zprávě o České republice. Dokládají to například „extrémně pomalým průběhem soudních řízení“, vysokým počtem nevyřízených případů (230 000 v roce 1998). Zvláště vytýkají nízkou výkonnost při rozhodování o bankrotech. Důvod? Málo soudců a špatná vybavenost jejich úřadů. Reforma justice se tak stala - vedle změn v ekonomice a reformy státních úřadů - jednou z hlavních podmínek pro náš vstup do Unie. Ministr Motejl už rozsáhlé změny připravil, a pokud projdou…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte