Rámeček

Stejně jako se kniha bývalého ostravského horníka IVANA LANDSMANNA (50) Pestré vrstvy (Respekt č. 35/99) nepodobá ničemu v současné české próze, tak se ani její autor nepodobá žádnému etablovanému českému spisovateli. Narodil se v Novém Jičíně, žil pak v Havířově, nedoučil se na malíře pokojů, pracoval jako závozník a po vojně nastoupil na šachtu „Antonín Zápotocký“, v níž rubal uhlí celých šestnáct let (více v knize). Za dramaticky nepodařených okolností (více v knize) emigroval do Holandska, kde žije dosud a kde začal v polovině osmdesátých let psát: dobrým patronem mu byl Jaroslav Hutka. Ivan Landsmann působí i tváří v tvář jako protiklad autora, který by si byl vědom toho, že napsal velkou knihu o „českém údělu“ za socialismu: román o bídě dělnické práce a bídě emigrace. Mluví tiše, jakoby plaše, bez nejmenší stopy po autostylizaci, především jako by jeho psaní bylo tou nejpřirozenější věcí, kterou, když chce, svede každý.

Vaše kniha Pestré vrstvy se stala literární událostí loňského roku. V anketě Lidových novin o nejlepší loňskou knihu získala nejvíc hlasů. Nepřekvapil vás ten zájem a příznivá odezva?

Nepřekvapilo mě to. Čekal jsem to už před deseti lety, vlastně před čtrnácti, když jsem ji na popud Jarka Hutky napsal. Škvorecký ji sice odmítl vydat, ani mi neodpověděl, ale já jsem si vždycky myslel, že ta knížka bude mít úspěch. Je to napsáno sice sprostě,…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte