Viděno prizmatem „kauzy Temelín“ se zdá, že němečtí Zelení jsou na koni. Ale v samotném Německu jejich pozice bezproblémová zdaleka není. Kdo neprožil euforii, s níž se setkávali Zelení po celých dvacet let od svého vzniku, může jen stěží pochopit současnou nejistotu a frustrace, s nimiž někteří jejich politici nyní zápasí.

Fenomén Fischer

Zelení se stali od konce 70. let strašákem etablovaných politických stran. Nebyli vlastně stranou, ale hnutím, které na počátku spojovalo nejrůznější menšiny od levicové APO (mimoparlamentní opozice) až po konzervativní bavorské ochránce životního prostředí. Po založení následovaly dlouhé boje mezi realisty a fundamentalisty o cíle a taktiku, jež skončily vítězstvím umírněného kurzu. Řada fundamentalistů, kteří dávali přednost demonstracím na ulici před parlamentní cestou, Zelené brzy opustila. Otevřenost a praktikovaná demokracie zdola zajišťovaly hnutí obrovskou popularitu. Mladší příslušníci střední vrstvy se náhle začali intenzivně zajímat o třetí svět, zdravou výživu a ezoterické vědy. Mladí evangeličtí faráři instalovali na střechách kostelů solární buňky. To byly časy! Bývalým německým osmašedesátníkům se ještě dnes chvěje hlas, když vzpomínají na první velké politické vítězství Zelených - legendární přísahu hesenského ministra životního prostředí Joschky Fischera v roce 1985, kterou absolvoval v adidaskách. V jejich očích to bylo pozdní vítězství cíle studentského vůdce Rudi Dutschkeho z roku 1968:…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte