Řeku Tisu podle některých vyprávění vyoral svatý Petr pluhem. Kůň táhnoucí pluh ale byl podle jedné verze slepý. Podle jiné to ani nebyl kůň, nýbrž osel, který vykročil vždy tam, kde zrovna uviděl chutný bodlák. Ať tak, nebo tak, výsledkem byla neskutečně klikatá, líná nížinná řeka, která pravidelně zaplavovala stakilometrová území a vytvářela obrovské bažiny. O bohatství fauny a flóry povodí Tisy se vyprávěly legendy. Něco z tohoto bohatství přežilo i snahy o postupnou regulaci řeky, zahájené již v 18. století. Pomocí regulací a vysušování bažin se tu získalo více zemědělsky využitelné půdy, než činí plocha území, které na moři vydobylo Holandsko. Nic ale není zdarma. Poslušnější řeka je i mnohem zranitelnější, jak dosvědčilo i letošní kyanidové zamoření (viz Respekt č. 9/2000). Navíc jde o poslušnost jenom zdánlivou, jak ukazují pravidelné zoufalé boje o udržení hrází při jarních záplavách. Letošní letní Tisa naopak paradoxně dokládá, jak se příroda občas s úspěchem snaží přežít lidskou civilizaci.

Ryby berou

„Je to zázrak, zdá se ale, že tam ryby jsou a berou,“ říká až nevěřícně u svých prutů segedínský učitel László Pozsik. A není sám. V polovině června odvolal maďarský vládní zmocněnec pro Tisu zákaz lovu ryb na řece, vydaný po únorové kyanidové katastrofě. Umožnily to předběžné průzkumy, které na počátku léta vykreslily mnohem lepší obraz, než jaký by kdokoliv po původním šoku…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte