V květnu přijala sněmovna novelu zákona, který stanoví, jak budeme za dva roky volit poslance. Kdekdo na nový volební zákon nadává, média, čtyřkoalice, komunisté. Výhrady jsou jasné. ODS a ČSSD mění pravidla v průběhu hry, přitom nepřehledně míchají poměrný a většinový systém, svévolně ohýbají d'Hondtovu metodu na přepočítávání hlasů a navíc vyrábějí schválnosti v podobě hranice dvaceti procent pro čtyřkoalici. Nadávat umíme, kde však bereme jistotu, že je nový systém voleb opravdu tak špatný?

Ještě se nevěšte

Komická je výhrada, že se pravidla mění v průběhu hry. Kdy jindy? Politika pokračuje stále dál, těžko si udělat pauzu. Podstatné je, že i v příštích volbách budou mít všechny strany rovnocenné podmínky. A dva roky mají na přípravu. Počet obvodů se zvyšuje z osmi na pětatřicet. Nelze než souhlasit. Volič konečně „uvidí“ svého kandidáta, přesvědčí se, jak rozumí jeho problémům. Dejme tomu v severních Čechách bude chtít slyšet, co s nezaměstnaností. Dál: zvolení d'Hondtovy metody je určitě lepší použití metody Imperialiho, která výsledky zkresluje zcela neúměrně ve prospěch stran s mnoha hlasy. Ani oněch 20 % pro čtyřkoalici přece není nic tak strašného. Jaký smysl by toto opoziční seskupení mělo, kdyby získalo méně? Čtyřka vznikla jako reakce na opoziční smlouvu, chce se s ODS i ČSSD „čelně střetnout“, jak říká Vladimír Mlynář (US). Pochybné je pokřivení d'Hondtovy metody, posun v přepočtu hlasů na mandáty. Místo jedničkou se získané hlasy…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte