Petr Miller je nezaměstnaný. Pracovní úřad mu nesehnal požadované místo ředitele, a proto bývalému ministrovi práce a sociálních věcí nezbývá než žít na podpoře deset tisíc korun měsíčně. Lidé, kteří pracují, se za poslední měsíc dozvěděli další zajímavou zprávu: třetina horníků z dolu Kohinoor nepřišla stávkou o celý výdělek, protože je lékař uznal práce neschopnými - oni tak dostávali alespoň nemocenskou. Rozdávat dávky bez kontroly škodí už jen proto, že vysoké sociální výdaje zdražují pracovní sílu a podniky pak nedokáží prodat své výrobky. Proto musí zdejší kapitalisté ocenit, že současný Millerův nástupce Vladimír Špidla přišel se dvěma, byť opatrnými návrhy, jak na dávkách uspořit.

Neber, když dávají

Náklady na sociální síť u nás rostou již od listopadového převratu. Za důchody, nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti i další dávky jsme loni zaplatili dvě stě čtyřicet miliard korun. To je po započtení inflace o desetinu víc než v roce 1995, kdy Klausova vláda reformovala sociální systém. Jinými sovy: podíl sociálních výdajů na hrubém domácím produktu vzrostl ve stejném období z 12,5 % o další procento. Pokud započteme výdaje na zdravotnictví, utrácíme za svůj současný „stát blahobytu“ každou pátou korunu, kterou vyděláme - přitom na svou budoucnost, na školství, vynakládáme sotva každou dvacátou. Ministr Špidla vždy připomínal, že naše sociální výdaje nepřekračují průměr Evropské unie a že je není třeba snižovat. Dnes nemůže pojistné…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte