Mojžíš vodil izraelity po poušti čtyřicet let. Celá generace, jež zažila „hrnce egyptské“ musela vymřít, aby se jed otroctví nepropašoval do zaslíbené země. My žijeme deset let v demokracii a osm let zde platí zákon, který lidem v minulosti úzce spojeným s totalitou brání vykonávat důležité činnosti ve státě. Na konci letošního roku omezení přestanou platit. Skupina poslanců z Unie svobody, KDU-ČSL a ODS chce lustrace protáhnout až do doby, kdy bude přijat zákon o státní službě. O rok, o dva, nevíme. A vůbec - potřebujeme deset let od zhroucení totality některé své spoluobčany ostrakizovat? K čemu to bude?

Apetyt „velkých zvířat“

Proti sobě stojí dva tábory. Jedni, stručně řečeno levicově naladění politici a občané, říkají: nic neobnovovat, skončit tu trapnou historii, již nám léta vyčítá i Rada Evropy. Pragmatický argument nabídl místopředseda vlády Pavel Rychetský. Podle něj už dnes nehrozí nebezpečí, že by se exponenti minulého režimu hrnuli zpět k moci. „Všichni se zabezpečili mnohem lépe,“ říká. Jeho tvrzení nelze ověřit, neexistuje žádný celistvý přehled o tom, co tito lidé dělají a jak se mají. Levice v podstatě vychází z předpokladu, že už máme demokracii jistou, funguje parlament, státní úřady, není se čeho bát. Pravicově smýšlející poslanci a občané mají opačný pocit. „Velká zvířata“ totality prostě v klíčových funkcích nemají co dělat. Jednou se zaprodali zotročujícímu, zločinnému režimu, který má spolu s fašismem na svědomí největší…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte