Na dubnovém First Tuesday, pravidelném pražském setkání lidí kolem českého internetu, se objevil „anděl“ z Rakouska. Návštěvě muže s občanským jménem Thomas Streimelweger věnoval nedávno Prague Business Journal hlavní článek na titulní straně: rakouský „anděl“ totiž podle svých slov hodlá do internetových firem ve střední a východní Evropě v příštích měsících investovat 100 milionů dolarů. A v České republice si takové firmy vyhlédl hned čtyři.

Přátelé, příbuzní, pomatenci

Kdo jsou „andělé“ a odkud by se v naší veskrze ateistické zemi vzali? V investičním žargonu tak bývají nazýváni podnikatelé, kteří založili úspěšnou firmu, jež dosáhla určité tržní hodnoty, a poté, co ji s výhodou zpeněžili, vložili své peníze do jiného nápadu. Dnes už klasickým příkladem může být legendární A. C. „Mike“ Markkula, zámožný manažer a spoluvlastník světoznámého výrobce čipů Intel, který v roce 1977 půjčil 91 tisíc dolarů neholeným a nepříliš často mytým zakladatelům firmy Apple a za dalších 250 tisíc se jim zaručil. Když Apple o tři roky později uvedl své akcie na burzu, ocenili investoři Markkulův podíl na 154 milionů dolarů. Ve Spojených státech si obrovský intelektuální a finanční potenciál „andělů“ uvědomili a udělali asi to nejrozumnější, co mohli: snížili jim daně z dlouhodobých kapitálových výnosů o více než čtvrtinu - z 28 na 20 procent. A „andělé“ začali „sypat“ své peníze do soukolí amerického hospodářství. Díky vzkvétající ekonomice narostl v…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte