Křesťanskodemokratický „Dallas“ se chýlí ke konci. Ne snad, že by Helmut Kohl v roli neoblomného „džej ára“, do níž ho tvůrci německých satirických pořadů v posledních měsících obsadili, cokoli změnil na svém stylu. Kdepak. Jeho pozice při vyšetřování korupčního skandálu Křesťanskodemokratické unie (CDU) zůstává stejná: moc a síla čestného slova i nadále vítězí nad zákony a parlamentním pořádkem (podrobně Respekt č. 6/2000). Začátek konce nekonečné aféry tkví jinde. Kohlova rodná strana, respektive její odstupující předseda Wolfgang Schäuble, dělá vše pro to, aby se Kohlův „Dallas“ (či spíše „dal's?“) mohl pro nezájem publika konečně stáhnout.

Hlavně reformovat

Je paradoxem, že po zlém to nešlo. To zkusil ostatně již Schäubleho předchůdce, někdejší mentor a dnes úhlavní nepřítel Helmut Kohl. Jeho spektakulární opovrhování médii i mlčenlivost až za parlamentní hrob však docilovaly spíše opačného efektu. Zájem médií a parlamentního vyšetřovacího výboru rostl geometrickou řadou. Nic nepomohl ani halasný požadavek předsedy sesterské CSU Edmunda Stoibera, že je nejvyšší čas odložit kajícnické roucho a obléci politické maskáče. Proto musel přijít čas velkého, třebaže vlastní aférou či jejími hlavními protagonisty udolaného stratéga Schäubleho. Ústřední ideou Schäubleho krizového managementu bylo pozitivní myšlení. Vyšetřovat ano, ale ještě spíše reformovat stranu, její patriarchální systém,…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte